NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“
2927
Творчески отражения

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието. Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева

| 03 Юли 2024, 08:13 ч.
Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“
Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“
Снимка © Христо Стефанов / Пресфото, Архив

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Трубадурът Силвио Родригес, който е икона на кубинската революция, издаде нов албум, предаде Асошиейтед прес. 

Той е поетичният глас на Кубинската революция, вдъхновение за милиони латиноамериканци, живеещи под диктатура през 60-те и 70-те години на миналия век, които мечтаят за идеалната Куба, която той и неговата китара помагат да се създаде. 

Силвио Родригес, който е на 77 години, е един от най-известните латиноамерикански музиканти. Той издаде нов албум, първият от три години насам. Животът на острова, който е в най-тежката си икономическа криза от десетилетия насам, се е променил много от времето, когато той пише „Живея в свободна страна, която може да бъде само свободна“ (Vivo en un pais libre cual solamente puede ser libre). 

„Сега се чувствам неудобно да пея тази песен“, каза Родригес по време на интервю за Асошиейтед прес в звукозаписнот

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

Музеят на наградите "Грами" ще открие първата си изложба, посветена на кей-попа, като част от продължаващата си инициатива за изследване на музиката, културата, технологиите, фенската маса и бизнеса зад корейската популярна музика, предаде Асошиейтед прес. 

Музеят си партнира с Hybe - южнокорейската развлекателна компания, която стои зад кей-поп сензацията Би Ти Ес и безброй други международни изпълнители, и нейните архивари, за да предостави на посетителите задълбочен поглед върху ролята й в развитието на кей-поп пейзажа.

Изложбата "Hybe: Вярваме в музиката" ще продължи от 2 август до 15 септември в Музея на наградите "Грами" в центъра на Лос Анджелис.

Артефактите, които ще бъдат изложени на площ 4000 квадратни метра, никога досега не са били показвани в музей, с изключение на няколко артикула от гардероба и костюмите на Би Ти Ес.

Експонатите пред

Изложението на изкуството в Базел, Швейцария, което се провежда през тази седмица, е тест за това доколко е издръжлив пазарът, съобщи АФП. 

Близо 285 галерии ще се включат в изложението. Два дни и половина са запазени за богатите колекционери, а публиката може да разгледа произведенията от 13 до 16 юни. За първи път посетителите имат възможност да гласуват за своя фаворит сред експонатите в секцията Unlimited, която събира монументални творби, предназначени за музеи и големи частни колекции. Ще бъдат изложени ключови произведения на големи фигури на съвременното изкуство, сред които фрески на Кийт Харинг и опакованият фолксваген на Кристо. 

Галериите представят най-търсените подписи за колекционерите - тези на Пабло Пикасо, Анди Уорхол, Сай Туомбли, Джорджия О`Кийф, Луиз Буржоа, Александър Туомбли.

Тази година изложението се провежда в обстановка на н

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примабалерината. Победителите ще бъдат официално обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. На галаконцерта са потвърдили присъствие служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Община Бургас Димитър Николов, генералният директор Кирил Вълчев, както и представители на посолствата у нас, съобщи Кръстева.

Междувременно през деня в залите на Държавна опера - Бургас се провежда и Балетна академия „Сара-Нора Мастър“, която продължава от 1 до 9 юли. В рамките на 10 дни записалите се ще се срещат с различни педагози, които наблягат на определени техники като екзерсис, класически репертоар и характерни танци. Сред преподаватели са Сара-Нора Кръстева, примабалерината, дългогодишен художествен ръководител на балетната трупа на Софийска опера и балет и основател на конкурса; примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова; премиер солистът Никола Христов Хаджитанев; проф. д-р Мария (Маша) Илиева и доц. д-р Анна Пампулова.

Припомняме, че вчера приключи първият тур от балетното състезание, което беше открито на 1 юли т.г. В рамките на двата дена се представиха над 120 участници от трите възрастови групи - от 9 до 12, от 13 до 16 и от 17 и 26 години. Преобладаващото участие е от България, но сред участниците има и млади артисти от Япония, Южна Корея, Германия, Гърция, Турция, Франция и Испания.

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Творби, създадени от български и румънски младежи по време на пленера „Мостове на приятелството“, са подредени в изложба в Общински младежки дом – Шумен. Летният пленер се провежда в Шумен от 26 юни до днес. Организатор на проявата е Центърът за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ - Шумен. 

Участници във форума са 12 възпитаници на „Арт“ школа към Центъра, с ръководител Теменуга Христова, и 12 ученици от Гимназия „Николае Лабис“, от Румъния, с ръководител Ана-Мария Маргине. Целта на пленера е да предостави нови възможности за изява пред децата от двете учебни институции, да създаде ползотворни творчески контакти и да популяризира културно-историческото наследство на Община Шумен сред младите хора.

Теменуга Христова заяви , че пленерът преминава успешно. Вторият му етап ще е от 21 до 35 юли в град Синая, Румъния, добави тя.

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Четири първи и едно второ място спечелиха грациите от шуменската школа „Балет“ с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, който се състоя в Созопол под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) в областния град на страницата си в една от социалните мрежи.

В раздел „Танцово изкуство“ момичетата се представиха с характерни и класически танци. Журито в състав Анна-Мария Гюзелева (Италия), Ерик Моралес (Куба), и Калоян Николов (България), отличиха шуменските балерини с първо място за изпълнените от тях „Арабски танц“, „Сегидиля“, „Лебеди“ и „Маскарад“, както и Кристин Георгиева за соловото й изпълнение, с вариация на Аспиция от балета „Дъщерята на фараона“. Първо място е присъдено и на дуета  Мая Йонева и Данелия Петрова за тан

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
2927
Творчески отражения

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата.

| 03 Юли 2024, 08:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“
Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“
Снимка © Христо Стефанов / Пресфото, Архив

Общо 45 финалисти са допуснати до втори тур на Международния балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. 

Второто издание на единствения в момента конкурс за професионалисти в страната е в Държавна опера – Бургас, която е партньор и домакин на проявата. е медиен партньор на събитието.

Трубадурът Силвио Родригес, който е икона на кубинската революция, издаде нов албум, предаде Асошиейтед прес. 

Той е поетичният глас на Кубинската революция, вдъхновение за милиони латиноамериканци, живеещи под диктатура през 60-те и 70-те години на миналия век, които мечтаят за идеалната Куба, която той и неговата китара помагат да се създаде. 

Силвио Родригес, който е на 77 години, е един от най-известните латиноамерикански музиканти. Той издаде нов албум, първият от три години насам. Животът на острова, който е в най-тежката си икономическа криза от десетилетия насам, се е променил много от времето, когато той пише „Живея в свободна страна, която може да бъде само свободна“ (Vivo en un pais libre cual solamente puede ser libre). 

„Сега се чувствам неудобно да пея тази песен“, каза Родригес по време на интервю за Асошиейтед прес в звукозаписнот

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

Музеят на наградите "Грами" ще открие първата си изложба, посветена на кей-попа, като част от продължаващата си инициатива за изследване на музиката, културата, технологиите, фенската маса и бизнеса зад корейската популярна музика, предаде Асошиейтед прес. 

Музеят си партнира с Hybe - южнокорейската развлекателна компания, която стои зад кей-поп сензацията Би Ти Ес и безброй други международни изпълнители, и нейните архивари, за да предостави на посетителите задълбочен поглед върху ролята й в развитието на кей-поп пейзажа.

Изложбата "Hybe: Вярваме в музиката" ще продължи от 2 август до 15 септември в Музея на наградите "Грами" в центъра на Лос Анджелис.

Артефактите, които ще бъдат изложени на площ 4000 квадратни метра, никога досега не са били показвани в музей, с изключение на няколко артикула от гардероба и костюмите на Би Ти Ес.

Експонатите пред

Изложението на изкуството в Базел, Швейцария, което се провежда през тази седмица, е тест за това доколко е издръжлив пазарът, съобщи АФП. 

Близо 285 галерии ще се включат в изложението. Два дни и половина са запазени за богатите колекционери, а публиката може да разгледа произведенията от 13 до 16 юни. За първи път посетителите имат възможност да гласуват за своя фаворит сред експонатите в секцията Unlimited, която събира монументални творби, предназначени за музеи и големи частни колекции. Ще бъдат изложени ключови произведения на големи фигури на съвременното изкуство, сред които фрески на Кийт Харинг и опакованият фолксваген на Кристо. 

Галериите представят най-търсените подписи за колекционерите - тези на Пабло Пикасо, Анди Уорхол, Сай Туомбли, Джорджия О`Кийф, Луиз Буржоа, Александър Туомбли.

Тази година изложението се провежда в обстановка на н

Веднага след края на последната вечер от първия тур се проведе заседание на международното жури, каза примабалерината и основател на конкурса Сара-Нора Кръстева. До втори тур са допуснати 45 от тях, получили най-висок бал от оценителната комисия. На следващия етап от състезанието преминават по 15 артисти от всяка възрастова група, допълни тя. Тъй като в най-малката възрастова група участниците са петима, разпределихме останалите позиции между Група Б и С, посочи Кръстева.

В последната състезателна вечер ще бъдат избрани лауреатите. Това ще стане ясно в петък, на 5 юли, уточни примабалерината. Победителите ще бъдат официално обявени на 6 юли, когато е и галаконцертът с участието на лауреатите. На галаконцерта са потвърдили присъствие служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Община Бургас Димитър Николов, генералният директор Кирил Вълчев, както и представители на посолствата у нас, съобщи Кръстева.

На 21 март 2025 година е премиерата на „Снежанка“, съобщават от „Форум филм“.

През изминалия уикенд в Анахайм, Калифорния, се проведе осмото издание на най-голямото „Дисни“ събитие – D23.

Десетки хиляди фенове, звезди и творци станаха част от уникалния празник, който отдаде заслуженото на монументалното наследство на студиото, но най-вече отправи смел поглед към бъдещето, което обещава не по-малко смели и прочувствени истории. 

По време на D23 бяха представени новини и кадри от най-очакваните игрални и анимационни продукции на студиото, сред които и „Снежанка“, с който „Дисни“ се завръща към историята, с която започна всичко. През 1937 г. емблематичната приказка на Братя Грим – „Снежанка и седемте джуджета

Творби, създадени от български и румънски младежи по време на пленера „Мостове на приятелството“, са подредени в изложба в Общински младежки дом – Шумен. Летният пленер се провежда в Шумен от 26 юни до днес. Организатор на проявата е Центърът за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ - Шумен. 

Участници във форума са 12 възпитаници на „Арт“ школа към Центъра, с ръководител Теменуга Христова, и 12 ученици от Гимназия „Николае Лабис“, от Румъния, с ръководител Ана-Мария Маргине. Целта на пленера е да предостави нови възможности за изява пред децата от двете учебни институции, да създаде ползотворни творчески контакти и да популяризира културно-историческото наследство на Община Шумен сред младите хора.

Теменуга Христова заяви , че пленерът преминава успешно. Вторият му етап ще е от 21 до 35 юли в град Синая, Румъния, добави тя.

Общо 39 филма на социална и екологична тематика ще бъдат показани в шестото издание на Международния филмов фестивал „На брега“ в края на лятото, в София, съобщават организаторите.

Събитието ще продължи пет вечери –  от 30 август до 1 септември в рамките на фестивала „Реките на София”, както и на 8 и 11 септември в кино „Кабана“, в парка пред НДК. 

Документално кино от цял свят е с фокус към опазването на околната среда, игрални филми, късометражна селекция на социални теми и експериментално кино. Ще бъдат представени също еко инсталация от предмети, изхвърлени в природата и намерени по време на доброволчески почиствания. Ще има информационен щанд за инициативи на „Грийнпийс“.

„Тематичните прожекции предлагат на зрителит

Четири първи и едно второ място спечелиха грациите от шуменската школа „Балет“ с ръководители Светла Денчева и Юлия Николова на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите“, който се състоя в Созопол под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, съобщи Центърът за подкрепа за личностно развитие - Обединен детски комплекс (ЦПЛР-ОДК) в областния град на страницата си в една от социалните мрежи.

В раздел „Танцово изкуство“ момичетата се представиха с характерни и класически танци. Журито в състав Анна-Мария Гюзелева (Италия), Ерик Моралес (Куба), и Калоян Николов (България), отличиха шуменските балерини с първо място за изпълнените от тях „Арабски танц“, „Сегидиля“, „Лебеди“ и „Маскарад“, както и Кристин Георгиева за соловото й изпълнение, с вариация на Аспиция от балета „Дъщерята на фараона“. Първо място е присъдено и на дуета  Мая Йонева и Данелия Петрова за тан

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Междувременно през деня в залите на Държавна опера - Бургас се провежда и Балетна академия „Сара-Нора Мастър“, която продължава от 1 до 9 юли. В рамките на 10 дни записалите се ще се срещат с различни педагози, които наблягат на определени техники като екзерсис, класически репертоар и характерни танци. Сред преподаватели са Сара-Нора Кръстева, примабалерината, дългогодишен художествен ръководител на балетната трупа на Софийска опера и балет и основател на конкурса; примабалерината и художествен директор на балета на Националната опера и балет Марта Петкова; премиер солистът Никола Христов Хаджитанев; проф. д-р Мария (Маша) Илиева и доц. д-р Анна Пампулова.

Припомняме, че вчера приключи първият тур от балетното състезание, което беше открито на 1 юли т.г. В рамките на двата дена се представиха над 120 участници от трите възрастови групи - от 9 до 12, от 13 до 16 и от 17 и 26 години. Преобладаващото участие е от България, но сред участниците има и млади артисти от Япония, Южна Корея, Германия, Гърция, Турция, Франция и Испания.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.